Bekérette az ukrán külügy a magyar nagykövetet a lefoglalt pénzszállítmány ügyében

Régió Rádió | 2026-03-10

Bekérette az ukrán külügy a magyar nagykövetet a lefoglalt pénzszállítmány ügyében

Hétfőn az ukrán külügyminisztérium magához kérette Heizer Antal magyar nagykövetet Kijevben. A diplomáciai lépés hátterében egy értékes pénzszállítmány lefoglalása áll, amely Bécsből Ukrajna felé tartott, és amelyet a magyar hatóságok az ország területén feltartóztattak.

Az ukrán diplomácia határozottan tiltakozott, több nemzetközi egyezmény megsértésére hivatkozva. Kijelentésük szerint sérült az Emberi Jogok Európai Egyezménye, az 1963-as bécsi konzuli egyezmény, valamint a kétoldalú ukrán–magyar konzuli megállapodás is. Álláspontjuk alapján a szállítmány a Raiffeisen Bank International AG és az ukrán Oschadbank közötti hivatalos szerződés keretében mozgott, így annak visszatartása jogellenes volt.

Az ukrán fél különösen sérelmezte, hogy az őrizetbe vett ukrán állampolgárokkal szemben megfélemlítést és túlzott erőszakot alkalmaztak. Emellett panaszolták, hogy a konzuli tisztviselőknek a hivatalos megkeresés ellenére sem engedélyezték a kapcsolatfelvételt az érintettekkel.

Kijev információt kért Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetőjének törvényhozási kezdeményezéséről is. A parlamenti javaslat értelmében a lefoglalt vagyontárgyak a NAV által indított eljárás lezárultáig zárolva maradnának.

A magyar álláspont ettől jelentősen eltér. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közlése szerint az ukrán fél kizárólag a pénz visszakövetelésére összpontosított a megbeszélésen. A magyar diplomácia vezető ezzel szemben azt a kérdést szegezi szembe: mi keresnivalója van ilyen mennyiségű – több százmillió euró és dollár értékű – készpénznek Magyarország területén, miért mozgatták itt, és pontosan milyen célra szánták? Szijjártó hangsúlyozta, amennyiben ezekre a kérdésekre nem kapnak választ, a magyar hatóságok maguk fogják feltárni az ügyet, mivel nemzetbiztonsági kockázatról van szó.

Kapcsolódó cikkek

Kommunikációs Tréning a KÖZ.-ban

Kommunikációs Tréning a KÖZ.-ban

Önképző kommunikációs tréninget szervez a székelyudvarhelyi KÖZ. A tréningről, a célcsoportról és a legfontosabb tudnivalókról beszélgettünk Tamás Vandával, a KÖZ. vezetőjével.   https://soundcloud.com/user-861795585-898585516/regio-radio-tamas-vanda-kommunikacios-kepzes?si=ae86958bf7fc446491323873c342b825&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Bővebben
Régió Rádió LIVE

A hang, ami összeköt