Az árdrágulás ellenére is nőtt a romániai üzemanyag-fogyasztás

Régió Rádió | 2026-05-31

Az árdrágulás ellenére is nőtt a romániai üzemanyag-fogyasztás

Az árak emelkedése és a közel-keleti feszültségek ellenére is nőtt az üzemanyag-fogyasztás Romániában. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) márciusi adatai szerint a dízel és a benzin értékesítése jelentősen meghaladta a februári szintet, holott a kormány az iráni háború és a Hormuzi-szoros körüli válság miatt válsághelyzetet rendelt el az olaj- és üzemanyagpiacon.

Az INS statisztikái szerint 2026 márciusában országosan 467 millió liter dízel, 152 millió liter benzin és 34 millió liter LPG fogyott. Az adatokat a Mediafax kérésére tették közzé, az értékeket pedig Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke értékelte.

Egyetlen hónap leforgása alatt látványos emelkedést mértek minden kategóriában: a dízelfogyasztás 20,9 százalékkal, a benziné 17,8 százalékkal, az LPG-é pedig 9,6 százalékkal nőtt. Februárban még csak 386 millió liter dízel, 129 millió liter benzin és 31 millió liter LPG fogyott Romániában.

A növekedés azért különösen szembetűnő, mert az időszak egybeesett a közel-keleti háborús helyzettel. A kabinet március 26-án sürgősségi rendelettel hirdetett válsághelyzetet az üzemanyagpiacon, az intézkedés április 1-jétől június 30-ig hatályos, de szükség esetén három hónapos időszakokkal meghosszabbítható.

Tartalékolás vagy több utazás állhat a háttérben

A számok tükrében úgy tűnik, a hazai fogyasztókat nem riasztották vissza a magasabb árak. Dumitru Chisăliță gazdasági szempontból szokatlannak nevezte a jelenséget.

„Elméletileg a jelentős áremelkedésnek kisebb fogyasztást kellett volna eredményeznie, nem nagyobbat. De mivel a fogyasztás mégis nőtt, azt mondhatom, hogy a romániai fogyasztók gyakorlatilag érzéketlenek maradtak az áremelkedésre” – fogalmazott az AEI elnöke.

A szakember szerint két lehetséges magyarázat is felmerülhet: vagy egyszerűen többet közlekedtek a romániai sofőrök, vagy sokan előrelátóan tartalékoltak, a további drágulástól tartva. Chisăliță ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő részletes statisztika – például futásteljesítményről vagy közlekedési szokásokról – ahhoz, hogy egyértelmű választ lehessen adni.

„Ami biztos, hogy a fogyasztókat nem ijesztette meg az ár” – összegezte Dumitru Chisăliță.

Üzemanyagtöltő állomás
Nőtt az üzemanyag-fogyasztás Romániában az emelkedő árak ellenére

Az idei tavaszi növekedés érdemben meghaladta a tavalyit: 2025 márciusában a februárhoz képest a dízelfogyasztás mindössze 9,15 százalékkal, a benziné 12 százalékkal, az LPG-é pedig 3,5 százalékkal emelkedett. Az INS megjegyezte azt is, hogy a statisztikák nem tartalmazzák a MOL Románia töltőállomásainak forgalmát, így a tényleges országos fogyasztás ennél is magasabb lehetett.

Kapcsolódó cikkek

Botrányba fulladt a székelyudvarhelyi tanácsülés

Botrányba fulladt a székelyudvarhelyi tanácsülés

Személyeskedésektől hangos vitába fulladt pénteken Székelyudvarhelyen az önkormányzati képviselők által összehívott tanácsülés, amelyen a sporttevékenységekre szánt helyi pályázatok eredményéről kellett volna dönteni. A vita oka,...

Bővebben
Hétvégén zajlik a PontKom konferencia

Hétvégén zajlik a PontKom konferencia

A Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának kommunikáció és közkapcsolatok szakos végzős hallgatói idén is megszervezik a már hagyománynak tekinthető PontKom szakmai konferenciát. Az esemény december 10...

Bővebben
Régió Rádió LIVE

A hang, ami összeköt