Fészekfoglaló dráma: két tojás odaveszett a magyarfenesi gólyacsalád otthonában
Régió Rádió | 2026-05-07
Igazi szárnyas dráma zajlott le vasárnap délután a magyarfenesi gólyafészekben: egy idegen, gyűrűzött hím rátámadt a tojáson kotló tojóra, és az általa elfoglalt fészekből három tojás közül kettő végleg odaveszett, mire az igazi pár visszaszerezhette otthonát.
Vasárnapi délután három tojással
A magyarfenesi gólyapár április 10-én foglalta el a fészket. Az első tojás április 22-én került a fészekbe, majd 24-én és 26-án követte két újabb. A pár leállt három tojásnál, feltehetően azért, hogy a felnevelési esélyek nagyobbak legyenek. Május 3-án 16 óra 15-kor a tojó még nyugodtan kotolt, miközben hímje táplálék után járt.
A támadás
16 óra 54 perckor dél felől váratlan vendég közeledett: egy idegen, gyűrűzött gólya. Először a magasban körözött, majd lecsapott a fészekre. A két madár dulakodása során mindketten kiestek, és belegabalyodtak a kamera állványának sodronyaiba. Az első támadást a tojó még visszaverte, a másodiknál azonban alulmaradt – a támadó átvette az uralmat.
Tizenhét óráig a betolakodó már diadalittasan kelepelt. A szakemberek hamarosan azonosították: a 8031-es számú gyűrűt a sáromberkei helyszínen, 2020. június 18-án kapta a hím példány. Tavaly május 21. után már lakta is a fészket egy tojóval, akkor azonban túl későn érkeztek, és nem volt idő tojásrakásra.

Kidobott tojások
A fészekfoglaló nem várta meg a hazatérő hímet: hozzáfogott a takarításhoz. Néhány próbálkozás után csőrébe vette az első tojást és kihajította. A fészek alatti fűbe érkező tojás nem élte túl a becsapódást. A következő órákban a többi tojásnak is hasonló sorsra jutott: a második a fészek peremén akadt fenn, a harmadik pedig egy kerítés tetején csattant. A betolakodó nem mert távozni, attól tartva, hogy a fészket nem szerezhetné vissza.
Eközben az elűzött tojó egy nyugat felőli villanyoszlopról figyelte az eseményeket. 17 óra 57 perckor még a tojásmaradványok vörösödő színe is azt jelezte: a kotlás során már megindult a sejtosztódás, vagyis kis gólyabocsok pusztultak el.
A férj hazaérkezik
A fordulatot 18 óra 32 perckor hozta meg az eredeti pár hímje, aki a magasban körözve észrevette a fészkén tomboló idegent. Kemény légiharc kezdődött a két hím között: szárnycsapások, csipkedések, majd néhány perc múlva az igazi gazda kitaszította a betolakodót. A tojó is azonnal csatlakozott: leszállt a fészekre és beavatkozott. Néhány másodperccel később már önfeledt kelepeléssel ünnepelte a pár a győzelmet.

Egy tojás megmenekült
18 óra 43 perckor a hím próbálta visszagörgetni a fészekbe a megmaradt egyetlen sértetlen tojást, végül azonban a tojónak sikerült. A nőstény ráült és folytatta a kotlást, párja pedig őrt állt mellette. Az ornitológusok megfigyelése szerint, ha a fészkét védő hím lelkiismeret-furdalást tudna érezni, most ez lenne a sora: a baj éppen azért történhetett meg, mert több mint másfél órára hagyta magára a tojót. A táplálkozni induló gólyák általában csak pár száz méterre távolodnak el és folyamatosan kémlelik az eget – két védő ellen egy támadónak ugyanis nincs sok esélye.