Erdély legjobb magyar biológus diákjai versengtek Kolozsváron a BBTE-n
Régió Rádió | 2026-05-29
Tizenegy megye magyar tagozatos középiskolásai mérték össze tudásukat május 23-án Kolozsváron, a Gelei József biológia tantárgyverseny országos szakaszán. A megmérettetést a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Biológiai és Ökológiai Intézete és a szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnázium közösen szervezte.
Az oktatási minisztérium által elismert versenyen harmincnégy 9., 10. és 11. osztályos diák vett részt tizenöt erdélyi középiskola képviseletében. A résztvevő megyék között szerepelt Arad, Bihar, Brassó, Hargita, Kolozs, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Szilágy és Temes is. A március 31-i online megyei fordulón korábban 210 tanuló indult tizenegy megye huszonhét iskolájából.

Ki volt Gelei József?
A tantárgyverseny névadója, Gelei József a magyar és erdélyi biológia jelentős alakja, aki éppen Kolozsváron, a Ferencz József Tudományegyetemen kezdte tudományos pályafutását. Sejttannal, egysejtűekkel, édesvízi gerinctelenekkel és ökológiával foglalkozott, és kora egyik legszélesebb látókörű, nemzetközileg is elismert szakembere volt. A róla elnevezett verseny a magyarul tanuló diákoknak ad lehetőséget arra, hogy összemérjék tudásukat a biológia tananyagból.
Az országos szakasznak a BBTE Biológia és Geológia Karának Mikó kerti kampusza adott otthont. A diákok a versenyen túl betekintést nyertek a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet, valamint az egyetem biológiai és ökológiai kutatásaiba is. A pénteki megnyitón Orbán-Bakk Kincső tartott szakmai előadást „Egyéni és szociális immunitás a társas rendszerekben” címmel, szombaton pedig a fiatalok a BBTE kutatólaborjaiban szervezett foglalkozásokon vehettek részt.
Tizenhat díjazott a három évfolyamon
A három évfolyamon összesen tizenhat diákot jutalmaztak. A 9. osztályosoknál az I. díjat Csáki Károly (csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium) nyerte, a II. díjat Boeriu Sebastian Titus (nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum), a III. díjat pedig Fodor Éva (kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum) érdemelte ki. Dicséretben részesült Csüdöm Adrienn (bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum) és Nagy Benedek (csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium).
A 10. osztályosoknál megosztott I. díjat kapott Okos-Rigó Rózsa és Péntek Edina (mindketten a bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum diákjai). A II. helyezést szintén megosztva érdemelte ki Máthé Áron (székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium) és Szász János (szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium). A III. díjat Turos Réka (marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum) kapta, dicséretben pedig Geszti-Szabolcs Kristóf (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum) részesült.
A 11. osztályosok között Tordai Ágnes-Eszter (marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum) végzett az élen, a II. díjat Mihály Benjámin (bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum), a III. helyet pedig Asztalos Hunor (Sepsiszentgyörgyi Református Kollégium) vihette haza. Dicséretet kapott Erdei Dominik-Attila (szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnázium) és Pávai-Marossy Kinga (marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum).
Az országos szakaszon I., II., III. díjat vagy dicséretet szerzett diákok automatikus felvételi jogot kapnak a BBTE biológia, valamint ökológia és természetvédelem szakjaira.