Júniustól ismét teljes betegszabadságot kapnak a krónikus és daganatos betegek
Régió Rádió | 2026-06-01
Június 1-jétől ismét teljes összegű betegszabadság-juttatásban részesülnek a krónikus és daganatos betegek Romániában. A változás annak köszönhető, hogy módosították azt a korábbi sürgősségi rendeletet, amely csökkentette egyes betegszabadságok után járó kifizetéseket.
Az új szabályozás értelmében több betegkategória esetében sem alkalmazzák azt az előírást, amely szerint a betegszabadság első napjára nem jár térítés. A mentesség az országos egészségügyi programokban részt vevő pácienseket – köztük az onkológiai betegeket – érinti, valamint a súlyos krónikus betegségben szenvedőket, a veszélyeztetett terhesség miatt betegszabadságra szoruló nőket, a beteg gyermeküket ápoló szülőket és a kórházi kezelés idejére kiállított betegszabadságokat is.
A módosítást a parlament elfogadta, az államfő pedig kihirdette, így az új rendelkezés június 1-jén lép hatályba.
Nicoleta Pauliuc liberális képviselő, a módosítás egyik kezdeményezője szerint igazságtalan volt, hogy a hosszabb kezelésre szoruló vagy az életükért küzdő betegek anyagi hátrányt szenvedjenek el.